Manažerská akademie :: Tovární 66, 266 01 Beroun :: Tel, fax:+420 311 611 888 :: lidinska@centrum.cz
Domů Rubriky O škole Obory Pg. sbor Akce Fotogalerie Kniha Ke stažení Nejčtenější Odkazy Hodnocení
  Nejbližší akce
24. 09. 2018
Vyvěšení témat ročníkových projektů
25. 09. 2018
Divadlo na Plzeňce - G. Orwell - 1984
 
Maturitní ples 2009 - 10
Maturitní ples 2009 
- 10
  Rubriky
mínus Informace (340)
mínus Přijímací řízení (21)
mínus Soutěže a sport (30)
mínus Mimoškolní (52)
mínus Studentská rada (22)
mínus Školská rada (6)
mínus Kurzy (6)
 

Hledej na našem webu.Rozšířené vyhledávání

Покрывало на кровать для
  Nejčtenější
Poslední instrukce před "seznamovákem"
(30. 08. 2018, 269x)

Změny v rozvrhu
(14. 09. 2018, 244x)

Změny rozvrhu
(08. 09. 2018, 225x)

„MEJDAN“ MANAŽERKY
(08. 09. 2018, 129x)

Změna klasifikační stupnice
(12. 09. 2018, 103x)

téma * Evropský parlament, aneb co se děje a my o tom většinou ani nevíme
Vydáno dne 22. 11. 2005 (4258 přečtení)

Mimořádně zajímavá reportáž o Evropském parlamentu, který v minulých dnech navštívil náš student Karel Kreisinger. Určitě dočtěte až do konce! A moc se těšíme na zajímavé komentáře a názory!

Štrasburské sídlo Evropského parlamentu, místo, kde by se mělo rozhodovat o správné funkčnosti sjednocené Evropy, hlavně po politické, ekonomické a hospodářské stránce. Místo, ve kterém za nás nasazují své krky poslanci, jenž jsme si zvolili, a zároveň je to také budova, před kterou je možno stát celý den s transparenty o nesouhlasu s EU, ale stejně si Vás všimne jen ochranka před budovou. Málokdo z ČR se může pyšnit tím, že kdy tuto budovu navštívil a poodhalil tak zblízka chod celého úřadu. Já o sobě mohu říct, že jsem byl jeden z nich.
Když jsem stál před touto budovou, neubránil jsem se rozporuplným pocitům. Z venku stavba vypadá jako nedostavěná a obklopuje jí spousta členů ochranné služby bránící demonstrantům ve výtržnostech. Ten pravý úžas mě však ohromil v momentě vstupu do budovy a po zjištění, že vnitřek budovy je vlastně jako koloseum, nad nímž neustále krouží ptactvo a uprostřed něhož je podivná socha, vypadající jako fotbalový míč, jenž znázorňuje zřejmě planetu Zemi. Před vlastní návštěvou je potřeba projít ještě detektorem kovu a pak už jsem se i s naší skupinou stal pozorovatelem dění v parlamentu. Nejdříve nás přivedli do hlasovací místnosti, kde se zrovna probírala otázka Íránu a jeho vlastnictví jaderných zbraní. Diskuse mi přišla docela zajímavá, ale zbytečná po zjištění, že EU sice může hlasovat a debatovat jak dlouho chce, ale stejně nakonec může poslat Íránu pouze výstrahu, která je k ničemu, protože na nás není v ničem závislý a nemůžeme proti němu poslat armádu, jelikož jí EU jako celek nemá. Na druhou stranu Írán je obrovskou pokladnicí ropy, za kterou Evropa denně posílá miliardy EURO. Z tohoto pohledu je pak zřejmé, že by EU byla radši, kdyby se do křížku s onou pokladnicí ropy pustily USA, které jsou na potírání teroristických organizací přeci jen většími experty.
Po hlasovací místnosti nás všechny zavedli do místnosti, kde jednotliví poslanci přijímají návštěvníky a novináře, a tam nám pan Železný, poslanec za euroskeptiky, odpovídal na dotazy. Jak už název jeho strany napovídá, nepatří mezi skalní obdivovatele EU. Do této doby jsem si myslel, že unie pro nás není moc dobrá, ale po slovech pana poslance mi došlo, že je mnohem horší. Už jen proto, že v „rovnocenné“ unii má každý stát jiné zacházení. Mezi základní ironie patří, že Francie, aby udržela 10% pracujících lidí v zemědělství, odkupuje od zemědělců vypěstované produkty, které z nějakého důvodu neprodali, za vysoké ceny a tím je vlastně nepodněcuje k práci. Mezitím u nás, kde je zaměstnanost v zemědělství asi 4,5% a produkce jednoho zemědělce před vstupem do EU byla asi 130% s kvalitou plodin nesrovnatelnou vůči té francouzské, museli jsme po vstupu začít dovážet plodiny z ostatních zemí EU, a naše zemědělství tím začalo strádat. Takže když francouzský zemědělec kupuje již třetí auto a staví dceři druhý dům, český doufá, že z letošní sklizně bude mít alespoň nějaký zisk
Další problémy jsou například v tom, že hlavní sídlo parlamentu je v Bruselu, kde jsou kanceláře pro všechny poslance i jejich sekretářky, hlasovací místnost a vše co k tomu patří. V tomto sídle jsou asi tři týdny, poté se celá budova v Bruselu přesune na tři dny do sídla ve Štrasburku, které je sice o něco menší, ale jinak úplně stejná budova, kde hlasují o zákonech a ustanoveních. Po třech dnech se zase všichni sbalí a jedou zpátky do Bruselu. Toto se opakuje každý měsíc a ročně se za to zaplatí asi 203.000.000,- EUR. Řešení je však v nedohlednu, protože ani Belgie, ani Francie se nechtějí vzdát takového privilegia, které mimo jiné dohromady zaměstnává kolem 6.000 lidí.
Na závěr si asi říkáte, jestli se s tím dá něco dělat. Jediné možné řešení je zřejmě to, aby Evropský parlament dostal větší pravomoci, protože v tuto chvíli nemůže sám odsouhlasit ani jejich rozpočet, půlku totiž schvaluje rada EU. Státy by si sami měly rozhodnout do jaké části jejich hospodářství si nechají mluvit a měly by se tam hlavně dostat lidé, kteří neodsouhlasí špatné zákony. Důkazem o nesprávném rozhodování je například to, že minulý týden parlament odsouhlasil chemický zákon, jenž pravděpodobně položí střední a malé podnikatele, protože je nutí, aby veškeré chemické látky používané v průběhu výroby svých produktů dávali testovat, přičemž jeden test jedné látky stojí kolem 6.000.000,- Kč.
Podle mě je EU v tomto čase velmi špatná ukázka kooperace. Měla by projít účinnou reformou a hlavně by měla vytvořit srozumitelnou a všem státům pokud možno rovnou ústavu.
Děkuji všem, co přečetli moji práci až do konce.
Zdůrazňuji, že veškerá čísla a informace jsem zapisoval s týdenním odstupem , takže sem mohl něco pozměnit. Děkuji za pochopení.
Jak sem již v průběhu psaní zmiňoval, pan Železný je euroskeptik, takže nevyprávěl moc chvályhodně o EU, a to se také odrazilo na této práci, zároveň si však myslím, že je to všechno pravda.
Karel Kreisinger


Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka : 1.50]

Celý článek | Autor: administrator | mail | tisk

  Novinky

22.09.2018: V pondělí 24.9. ve 12.00 budou vyvěšena témata ROP,
zapisujte se na 1. pololetí do 10.10. ve sborovně. Díky

 
Переработка бумаги
  Z knihy hostů

10.11.14: kolektiv MA Beroun
Gratulujeme naší kolegyni Heleně Kaššové k tomu, že byla zvolena starostkou obc…
9.5.14: Ivana
Děkuji všem účastníkům dnešního výletu do Prahy a na neviditelnou výstavu za skv…
22.4.14: celá MA
Gratulujeme naší absolventce a dlouholeté sekretářce Pavlíně Halašové (roz. Hnat…
  Informace
IP:54.198.103.13
Datum:23. 09. 2018
Čas:20:13
Svátek:Berta
:: Michal 2005 - 2017 :: RSS rss ::